B2B
X

Onemocnění kůže u psů aneb když parazité útočí

Onemocnění kůže u psů aneb když parazité útočí

Existuje celá řada kožních onemocnění u psů. Některé problémy s kůží mohou být příznaky vážných onemocnění. Jiné kožní choroby jsou geneticky podmíněné nebo ovlivněné imunitním systémem. Kožní onemocnění způsobené parazity nejsou o nic méně nebezpečné a proto by každý zodpovědný majitel psa měl mít přehled o těch nejčastějších. Pamatujte, že včasné zahájení léčby má příznivý efekt na průběh onemocnění.

 

Svědění, zarudnutí nebo ztráta srsti

Zdravý pes v dobré kondici by měl mít lesklou a bohatou srst v závislosti na plemenu. Kůže by měla být pružná, bez známek šupin nebo zarudnutí. ne vždy se však zadaří. Jaké varovné příznaky byste měli sledovat?

  • mastná, řídká, částečně vypadaná srst
  • zarudlé skvrny, šupiny nebo dokonce vředy
  • nepřiměřené olizování, drbání nebo dokonce i záměrné vykusování srsti

V případě, že si všimneme lysých míst na srsti psa, musíme zjistit jestli chlupy vypadávají samovolně, nebo jsou odstraňovány psem . Pozor, některá plemena línají více než jiná, stejně tak i psi chovaní celoročně v bytech oproti psům držených na zahradách. V těchto případech se nejedná o patologický stav.

Svědění kůže se nejčastěji objevuje při napadení parazityroztoči, při bakteriálních infekcích nebo je průvodním znakem alergie. Ostatní kožní projevy mohou souviset s hormonální nerovnováhou hypotyreózou (snížená funkce štítné žlázy), Cushingovým syndromem (nadprodukce kortizolu v nadledvinách), s různým typem rakoviny nebo autoimunitním onemocněním kůže.

Pro správnou diagnostiku onemocnění je důležité i to, v jakém výživovém stavu se nachází váš pes, jaké má nálady a jak reaguje na nejrůznější podněty.

 

Napadení kůže parazity

Mezi nejběžnější parazity, kteří si vyberou vašeho psa jako hostitele, patří blechy, klíšťata, vši, všenky, svilušky, zákožky, dravčíci a trudníci. Paraziti jsou všude kolem nás, proto by používání antiparazitik nemělo být pouze sezónní záležitostí v době zvýšeného výskytu klíšťat, ale naprostou samozřejmostí.

To stejné platí i v případě odčervování. Mnozí majitelé psů odčervování podceňují. V ordinacích veterinárních lékařů často argumentují tím, že jejich pes přece syrové maso nežere, a tím pádem nemůže přijít do styku s tasemnici. Může se však stát, že psa napadnou blechy, které jsou mezihostitelem právě tohoto parazita.

Myslete na to, že pravidelným používáním antiparazitik chráníte nejen psa, ale i sebe, protože většina parazitů je přenosná i na člověka.

 

Blecha psí

Blecha psí je druh blechy, který parazituje na savcích, především pak na psech a kočkách. Nepohrdne ani lidskou krví. Tou se živí samec i samička. Blecha dokáže hladovět i několik měsíců, ale samičky potřebují krev kvůli kladení vajíček, kterých mohou naklást až 4000. Blechy mohou přenášet tasemnice nebo v případě extrémního napadení způsobit chudokrevnost psa.

Mezi typické projevy, které se objeví po napadení psa blechami, patří:

  • svědění kůže a
  • intenzivní drbání
  • případně vykusování srsti.

Nejčastěji se psi škrábou na hlavě, krku a u kořene ocasu. Na kůži potom můžeme pozorovat malé zarudlé skvrny od blešího kousnutí a bleší trus, který svým vzhledem připomíná zrnka máku.

Intenzivní dráždění kůže může vést až k zánětu a k úplnému vypadání srsti. Je spousta psů, kteří mají alergii na bleší sliny. U nich bývají reakce výraznější a rovnou reagují zánětem kůže.

Při napadení psa blechami je potřeba psa důkladně vykoupat nejlépe šampónem, který obsahuje antiparazitikum a po vysušení a vyčesání aplikovat antiparazitický přípravek s dlouhodobým účinkem na kůži psa. Odblešit se musí i místa, na kterých se pes zdržuje, například kotec, terasa, pelech a gauč a to opakovaně a vždy důkladně.

 

Zákožka svrabová psí (Sarkoptes)

Zákožka je roztoč, který si vytváří ve zrohovatělé vrstvě kůže chodbičky a živí se tkáňovým mokem a keratinem. Do chodeb kladou samice vajíčka. Zákožky vyhledávají spíše méně osrstěné části těla.

Tento parazit způsobuje extrémní svědění změny na kůži. Pes si napadená místa olizuje, vykusuje, drbe a v těchto oblastech je patrné odlupování suché kůže. Podrážděné kůže se pak velmi snadno zanítí.

Léčba psa postiženého svrabem se tedy často doplňuje o léčbu antibiotiky. Opět je na místě důkladná dezinfekce všech míst, na kterých se pes zdržuje a použití antiparazitika s dlouhodobým účinkem. Během manipulace se psem postiženým svrabem je na místě používání gumových rukavic, protože svrab je mimo jiné přenosný i na člověka.

 

Trudník psí (Demodikóza)

Dalším druhem roztoče, který umí pořádně potrápit psa, je trudník. Tento parazit žije v chlupových folikulech a způsobuje vypadávání srsti. Přenos je možný pouze z feny na štěně, které se “nakazí” záhy po porodu během sání mléka. Není přenosný na člověka a ani na jiné zvíře.

U psů s oslabenou imunitou dochází k rychlému rozmnožení roztoče ve folikulech a propuknutí onemocnění. Nejčastěji se jedná o:

  • velmi mladé psy
  • feny během prvního hárání 
  • staré, celkově nemocné psy

Nejprve jsou patrné drobné lysiny v oblasti čenichu, kolem uší nebo na čele. U mladých jedinců se postižená místa zahojí obvykle samy od sebe, ale v případě, že se onemocnění rozšíří na ostatní části těla hovoříme o generalizované (celkové) formě nemoci. Lysá místa se objevují po celém těle, kůže je suchá a svědivá . Mohou se objevovat i krvavé stroupky . Do kůže se snadno dostává infekce.

Léčba přemnožení trudníka spočívá v koupelích speciálním roztokem, aplikací antiparazitika a užíváním antibiotik na sekundární zánět kůže. Demodikóza se i po důkladném zaléčení ráda vrací, proto by majitelé psů měli pečlivě kontrolovat stav srsti svého psa.

 

Dravčík psí (Cheyletielóza, Dravčíkovitost)

Za poslední roky veterinární lékaři zaznamenali zvýšený výskyt roztoče dravčíka, který se živý tkáňovým mokem. Obdobně jako vši klade vajíčka, která ulpívají na chlupech psa těsně nad kůží. Je přenosný na jiná zvířata i na člověka .

U psů, kteří jsou napadeni dravčíkem, může jejich majitel pozorovat:

  • zvýšenou tvorbu lupů (srst je po rozkrytí vypadá jako poprášená moukou)
  • zarudlé skvrny
  • stroupky  
  • řídnutí srsti

Častou komplikací onemocnění jsou nejen infekce kůže, ale i záněty uší nebo spojivek. Při léčbě se využívají běžně dostupné antiparazitární přípravky, které jsou proti dravčíkovi účinné.

 

Koupání, vyčesávání a krmení

Mezi pravidelnou péči o psa by nemělo patřit jen krmení a venčení, ale i péče o jeho srst. Některá plemena jsou náročná na údržbu srsti a je nutné denní vyčesávání. Jiným stačí pouze vyčesání kartáčem jednou za týden. Ke koupání psa používejte kvalitní a šetrné šampony určené pro psy.

Aby srst psa byla v co nejlepší kondici, mohou se psovi podávat doplňky stravy na podporu růstu a kvality srsti ve formě tablet nebo olejů. V případě, že si všimnete změn na srsti nebo kůži vašeho psa, vyhledejte co nejdříve veterinárního lékaře.

Fotografie pochází z archivu JUKO petfood s.r.o. a fotografky Ivka Popovská Kinclová.

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata