B2B
X

Říje, kastrace či březost - jak zvládnout rozmnožování koček?

Říje, kastrace či březost - jak zvládnout rozmnožování koček?

K rozmnožování koček by každý chovatel měl přistupovat zodpovědně. Měl by zvážit celou řadu faktorů, jako je například dostatek času, financí a hlavně schopnost zajistit plnohodnotný život všem narozeným koťatům. Poradíme vám, jak s kočíčí sexualitou nakládat, kdy přistoupit raději ke kastraci či antikoncepci a jak naopak zajistit březost. 

 

Dospívání a sexuální chování

První náznaky sexuálního chování se mohou objevit už kolem 4. měsíce. Koťata dospívají mezi 6 .- 10. měsícem. V té době přichází na kočku první říje a u kocourů se může objevit značkování teritoria páchnoucí močí. Organizovaní chovatelé mohou k chovu používat jedince starší jednoho roku. Avšak plně “dospělá” kočka je až ve věku 3 - 5 let, v závislosti na plemeni.

Jak probíhá první říje kočky?

První říje na kočky přichází často s nástupem teplého počasí na začátku jara. Říje je u každé kočky individuální a nelze tedy jednoznačně určit, jak bude probíhat. Mezi obvyklé signály značící příchod říje patří:

  • změna chování,
  • ztráta chuti k jídlu
  • nebo naopak přejídání 
  • zvýšená mazlivost

 

Jak se říje projevuje a jak dlouho trvá?

Při samotné říji jsou kočky velmi hlasité a jejich mňoukání připomíná dětský pláč. Prohýbají se v kříži, nastavují zadek se zdviženým ocasem a u toho přešlapují na místě . Na rozdíl od fen kočky během říje nekrvácí , pouze u poševního vchodu může být patrný čirý výtok.

Celá říje trvá zhruba 5 - 7 dní a opakuje se v různých časových intervalech. U koček chovaných v bytech může být nepřetržitá, u venkovních se může objevit říje pouze dvakrát za rok. Pokud se někde v okolí říjí kočka, kocouří bývají neklidní, více značkují, mohou odmítat potravu a stejně jako kočky mají velmi hlasité zvukové projevy, kterými se snaží přivolat kočku k páření. Pokud si něco takového ve svém okolí nepřejete, můžete využít spreje a odpuzovače koček.

 

Kastrace a kočičí antikoncepce

Na každém chovateli i majiteli je, aby zodpovědně zvážil kastraci zvířete. Každá říje zatěžuje kočku, kocoura i samotné chovatele. Mějme na paměti, že i v případě volně nebo polo volně chovaných koček, je kastrace na místě, protože  majitelé jsou plně zodpovědní za narozená koťata.

Dojde kastrací ke změně povahy zvířete?

V případě, že se neplánujeme věnovat chovu koček, je opravdu na místě zvážení kastrace tj. odstranění pohlavních žláz. Lidé se domnívají, že kastrací dojde ke změně povahy zvířete a mnohdy se této změny zcela zbytečně obávají. Dokonce ani nelze očekávat, že se z agresivního jedince stane po kastraci beránek.

Kdy kočku či kocoura kastrovat?

Teoreticky lze kočky kastrovat v kterémkoliv věku, i když je vždy lepší kastrovat pohlavně dospělé jedince. Chovatelé ušlechtilých plemen koček většinou dávají koťata do nových domovů již kastrovaná. Tento trend k nám přišel od chovatelů z USA a jeho pozitivní nebo negativní vliv na zdraví zvířete je velmi diskutabilní, podobně jako vliv kastrace u kocourů na vývin úzké močové trubice.

Kastrace je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Rekonvalenscence je velmi krátká, u kocourů trvá pár dnů a u koček probíhá do týdne po operaci. Pokud se kocouři kastrují ve vyšším věku, může u nich i po zákroku přetrvávat sexuální pud, stejně jako značkování. 

Po kastraci kočky byste také měli uvažovat o změně krmiva. I když se to nezdá, důvodů je několik. Nejdůležitějším je zejména nižší pohybová aktivita a k tomu je třeba přizpůsobit vhodné krmivo.

Kdy použít hormonální antikoncepci?

Dalšími způsoby, kterými lze zabránit nežádoucímu rozmnožování koček, jsou hormonální antikoncepce pro kočky a kastrační čipy pro kocoury.

Antikoncepce dlouhodobě oddaluje nástup říje u koček, čip potlačuje sexuální pud u kocourů. U hormonálních preparátů nelze s jistotou odhadnout dobu působení ani to, kdy se po vysazení opět dostaví sexuální chování. Je potřeba počítat i s tím, že kočky mohou mít problémy s následným zabřeznutím. Kastrované kočky se mohou stejně jako ty nekastrované účastnit mezinárodních výstav koček a soutěžit mezi sebou v příslušných třídách.

 

Páření a březost

V době říje je zpravidla kočka svolná ke krytí kocourem. Kočky, které jsou chované volně a nejsou kastrované, si nápadníka najdou samy. Kočkám ušlechtilých plemen určeným k chovu musí partnera zajistit sám chovatel.

Vhodný výběr krycího kocoura může být velmi zdlouhavý a náročný proces, proto je dobré nic nenechávat na poslední chvíli a včas si krytí domluvit. Majitelé kocourů většinou požadují, aby kočky:

  • měly platné očkování ,
  • byly prosté parazitů,
  • případně před krytím absolvovaly různá vyšetření (ultrazvuk, odběr krve, atp.)
  • u některých plemen se sleduje tzv. kompatibilita krevních skupin budoucích rodičů

Většinou platí, že kočka jezdí za kocourem 2. - 3. den říje a zůstává s ním několik dnů. Kocour, který je ve svém prostředí, se cítí jistě, ale i tak je lepší kočky při samotném aktu nerušit a pokud je to možné, pozorovat je z dálky.

Jak probíhá samotné páření?

Kočky jsou během páření velmi hlasité . Ihned po zavedení penisu do pochvy dochází k výronu semene. Po styku začne být kočka na kocoura nevrlá, několikrát za sebou se podélně překulí - provádí tzv. postkoitální rolling a začne si čistit genitálie. Některé kočky jsou svolné k dalšímu krytí za pár hodin, jiné až další den.

Jak poznáme konec říje?

V případě, že bylo krytí úspěšné, kočka se přestane říjit a během několika dnů můžeme pozorovat změnu jejího chování a kolem 20. dne březosti zrůžovění a lehké zduření bradavek. Fyziologická doba březosti se u koček pohybuje od 58 - 75 dnů, v průměru nejčastěji nastává mezi 63. - 67. dnem březosti. V případě, že se v domnělé době březosti u kočky objeví říje, pak nebyla oplodněna nebo došlo ke vstřebání plodů.

Pokud se chcete dozvědět více informací o březosti a porodu kočky, přečtěte si náš článek březost a porod u kočky.

Fotografie: Ivka Popovská

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata