B2B
X

S kočkou na výstavu 2

S kočkou na výstavu 2

Pokračování článku S kočkou na výstavu 1

 

V prvním dílu článku S kočkou na výstavu jsme se zaměřili především na přípravu kočky před samotnou výstavou a na potřebné dokumenty. V pokračování si přiblížíme jakým způsobem se nejčastěji posuzuje během výstav a co znamenají všechny zkratky před jmény koček a podle jakých kritérií se rozdělují do příslušných skupin a tříd.  

 

Tradiční styl posuzování

V České republice je nejčastěji využíván tzv. tradiční styl posuzování koček. To znamená, že každý posuzovatel má přidělený určitý počet koček, které hodnotí a nominuje do BIS (Best in Show).
Vystavovatel přináší na výzvu stevarda kočku k posuzovateli, který kočku ohodnotí a napíše jí posudek. Předvést svou kočku si může majitel sám nebo o pomoc může požádat stevarda, který je k posuzovateli přidělen. Kočky, které obdrží od posuzovatele patřičné hodnocení postupují do užšího výběru pro nominaci do BIS. Většinou po posouzení celé kategorie  koček, rozhodčí svolá kočky, které se mu nejvíce líbily a z nich vybere jednoho jedince z každé skupiny, kterého nominuje do závěrečné soutěže BIS.
V případě, že se sejdou tři a více koček ve stejné barvě, soutěží mezi sebou v kategorii BIV (Best in Variety), kterou rovněž posuzuje pouze jeden posuzovatel. Mohou společně soutěžit dospělé kočky i koťata a nebo se vybírá z každé kategorie zvlášť.
Ze všech nominovaných koček do BIS potom všichni posuzovatelé společně vybírají hlasováním vítěze příslušné kategorie a pohlaví. V případě, že hlasování skončí nerozhodně, vítězné zvíře se vybírá losem. Je-li však přítomen posuzovatel pro danou kategorii, byť na výstavě tuto kategorii neposuzoval, vybírá on. Všichni výherci soutěže BIS postupují do soutěže BOB (Best of the Best), kde se obdobným způsobem vybírá vítěz. V soutěži BIS a BOB kočky předvádějí pouze stevardi.

 

Skupiny a třídy

Ušlechtilá plemena koček se dělí do čtyř základních skupin, které se označují římskými číslicemi. Do první skupiny patří exotické a perské kočky, do druhé skupiny polodlouhosrstá plemena, do třetí skupiny potom krátkosrsté a somálské kočky a poslední čtvrtou skupinu zastupují plemena siamská a orientální. Domácí kočky nepatří do žádné z výše uvedených skupin a tudíž se posuzují samostatně.

Do tříd, jejich celkem 17, se dělí kočky podle věku, dosažených ocenění a podle toho jedná-li se o kastrovaného jedince či nikoliv. Podrobnější popis tříd naleznete níže/zde.

 

Známky a certifikáty

Kočky získávají v rámci posudku i známku (EX nebo V - výborná, VD - velmi dobrá a D - dobrá). Hodnotí se mezi sebou zvlášť kočky, kocouři, plemena a barvy. Kočky nejprve dostávají známky a pak se vybírá jejich pořadí (např. EX1, EX2, EX3 atp.). Jedinci oceněny známkou EX1 mohou získat certifikát. Vetšinou se udělují každé takové kočce, ale nemusí to být pravidlem.

Certifikáty jsou důležité pro přiznání titulu. V dané třídě je potřeba získat jistý počet certifikátů, aby kočce mohl být přiznán konkrétní titul. Podrobnější popis certifikátů naleznete níže/zde.


 

Více informací naleznete na stránkách Sdružení chovatelů koček nebo na webech Základních organizací chovatelů koček.

Nejbližší mezinárodní výstava koček se koná v Brně v KC Semilasso 12.-13.11.2016 a pořádá ji ZO Kočky Brno. Hlavním fotografem výstavy bude Ivka Popovská Kinclová. Na této akci nebudeme chybět ani my s našim prodejním stánkem Visán OPTIMAnova Cat. Přijďte se za námi podívat.

Fotografie pochází z archivu Ivka Popovská Kinclová.

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata