B2B
X

Sibiřská kočka

Sibiřská kočka

Popis plemene

Není pochyb o tom, že ruské polodlouhosrsté kočky, jak se jim dříve říkalo, mají prastarý původ. Po celé stovky let tyto mohutné kočky s hustou podsadou, polodlouhosrstou srstí a inteligentní povahou osidlovaly Rusko. Právě tyto divoké kočky se schopností přežít tuhé zimy stály u zrodu plemene sibiřská kočka, jejíž standard byl definitivně uznán FIFe až v roce 1997.

Dospělá Sibiřská kočka

Sibiřské kočky jsou známé pro svůj impozantní vzhled. Patří mezi největší plemena koček. Rostou velmi dlouho, plně dospívají až kolem 3 roku života. Mají mohutné, svalnaté tělo, silný krk a široký hrudník. Nohy jsou statné, kulaté a dobře osrstěné mezi prsty. Průměrná váha dospělého kocoura dosahuje 7-10 kg, kočky bývají menší a mohou mít mezi 4-6 kg. Hlava je mírně protáhlá s širokým zaobleným čelem, se silnou bradou a dobře vyvinutými lícními kostmi. Uši jsou středně velké, zakulacené, dobře uvnitř osrstěné a někdy mohou být špičky uší zakončené chlupatou štětinkou stejně jako u mainské mývalí kočky. Oči jsou velké, mírně zešikmělé a oválné, obvykle zelené nebo žluté barvy. I přes drsné rysy v tváři mají velmi laskavý pohled. Charakteristickým rysem sibiřských koček je jejich kvalitní, hustá srst s límcem na krku a dlouhý, široký a huňatý ocas. Letní srst je oproti zimní kratší. Srst sibiřek může mít různé odstíny a kresby. Má-li ovšem kočka zbarvení tzv. siamské (tlapky, ocas, uši a hlava je v tmavším tónu než zbytek těla, který je světlý) hovoříme o sesterském plemeni sibiřské kočky něvská maškaráda. Povahou jsou sibiřské kočky optimistické, nenáročné a velmi inteligentní společnice, které si dobře rozumí i s ostatními domácími zvířaty.

 

Život po boku sibiřské kočky

Jak se žije se sibiřskou kočkou a na co si dát pozor, když se rozhodnete pro chov tohoto plemene, jsme se zeptali v chovatelské stanici Ravishing Paw (https://www.ravishing-paw.com/).


Co Vás přivedlo na myšlenku začít s chovem plemene sibiřská kočka?

Dlouhé roky jsem o nich snila. Obdivovala jsem jejich mohutné tělo a pro mě až magický výraz v očích. Zaujalo mě i tvrzení, že sibiřská kočka je vhodná pro lidi trpící alergií na kočky, protože má velmi nízkou produkci alergenů (Fel d1). V naší rodině je alergie na kočky poměrně častá a silná. Rozhodli jsme se si tvrzení o vhodnosti sibiřské kočky pro alergiky vyzkoušet na vlastní “astmatický záchvat”. Vzpomínám si, jak nás naše alergoložka zrazovala od koupi první kočky. Dnes s námi bydlí dva dospěláci a pět koťátek a žádné projevy alergie na sobě nepozorujeme. Tedy na tvrzení o vhodnosti pro alergiky něco bude.

 

Co obnáší péče o sibiřskou kočku?

Samozřejmě jako u každé jiné kočky je na prvním místě dostatek kvalitní potravy. Kočky u nás denně dostávají přemražené maso, masové konzervy a kvalitní granule. Naše mlsné kočky s chutí přijímají granule OPTIMAnova Cat Exquisite, které jim jako jediné na trhu opravdu zachutnaly.

Udržovat srst v normální kondici není nijak náročné a postačí ji jednou týdně vyčesat. V době línání nedáte kartáč z ruky, ale v tomto ohledu to mají všechna polodlouhosrstá plemena podobně.

Sibiřka určitě ocení pobyt venku, který ji můžete dopřávat na zabezpečeném balkoně, ve voliéře nebo na společných procházkách.

 

Komu můžete tohle plemeno doporučit?

Snad všem, kteří mají rádi kočky a touží po jedné chlupaté krásce. Sibiřky jsou velmi přizpůsobivé. Umí být klidné i divoké, rády si hrají, někdy naopak celé dny prospí, jsou akorát tak zvědavé, jsou tolerantní k dětem a každou návštěvu okouzlí. Jsou citlivé a vnímavé k náladám a zdravotním problémům svých majitelů. Budete-li ležet s virózou v posteli, sibiřka se od vás nehne ani na krok. Je třeba počítat s tím, že si tyto kočky rády a hlasitě se svými majiteli povídají a v době línání vás záplava chlupů nemine.

Fotografie pochází z archivu CHS Ravishing Paw a fotografky Ivky Popovské Kinclové

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata