B2B
X

Alergie a intolerance na potravu u psů

Alergie a intolerance na potravu u psů

Potravinových alergií a intolerancí na složky potravy u psů stále přibývá a bohužel rozvoj průmyslově vyráběných krmiv má na nich svůj podíl. Naštěstí existují výrobci krmiv pro psy, kteří přecházejí na produkci tzv. hypoalergenních krmiv nebo monoproteinových diet. Samozřejmostí je potom používání kvalitních surovin a omezení přidávání nejrůznějších průmyslových aditiv do krmiv.

 

Co je to alergie a jaké jsou její příznaky

Potravinové alergie jsou imunitně zprostředkované nepřiměřené reakce po požití krmiva, které obsahuje alergen. Na základě provedeného laboratorního vyšetření krve můžeme detekovat specifické protilátky. Potravinová intolerance je neimunitní reakce na krmivo bez utváření protilátek. Příznaky potravinové alergie a intolerance mohou být nejen pouze jako kožní reakce nebo zažívací obtíže, ale také jejich kombinace. Pro potvrzení diagnózy se využívá především eliminační dieta s následnou provokační dietou, která se může doplnit o test na přítomnost protilátek, v případě potravinové alergie.

Alergie i intolerance potravy se může objevit v kterémkoliv věku psa a může se rozvinout i po dlouhodobém přijímání alergizující potravy. Někdy první příznaky intolerance krmiva nemusí být patrné. Například se objeví pouze šupiny na kůži psa a majitel si je spojuje s nevhodným šampónem a až po čase se dostaví hlenovité průjmy, zvracení, postižení jater. Mezi kožní příznaky patří svědění, šupinatá kůže nebo kožní léze. Mezi gastrointestinálními příznaky patří zvracení, průjem, nadměrná plynatost, bolesti břicha, hubnutí a celkové neprospívání.

Hovězí, drůbeží maso a sója

Mezi nejčastější alergeny v potravě patří masa hovězí, vepřové, drůbeží, jehněčí, a také ryby, vejce, mléko, sója a obilniny. Častým alergenem jsou i různá aditiva, která se přidávají do průmyslově vyráběných krmiv. Výrobci krmiv v poslední době zařazují do svých produktů nestandardní exotické druhy proteinů, jako například pštrosí, jelení, velbloudí, sobí, klokaní, amarant nebo proso. Laboratoře se snaží přizpůsobit tomuto trendu dodáváním testů obsahujících i “nové alergeny”.

Alergie se rády “kříží” a i v tomto směru by majitelé psů měli být obezřetní. Psi s alergií na hovězí by si měli dávat pozor na jehněčí, jelení a mléko, protože i na ně může pes začít nepříznivě reagovat.

Vyzkoušejte eliminační dietu

Eliminační dieta je jednoduchá metoda k ověření alergie nebo intolerance na potravu u psů a je dostupná každému majiteli psa. Během eliminační diety nepodáváme psovi složku potravy, o které si myslíme, že je pro něj alergenem. Pozor si dáváme i na podávání pamlsků, které obsahují daný alergen a eliminační dietu striktně dodržujeme po dobu 3 až 5 týdnů. V případě, že se naše domněnka potvrdí, psovi začnou postupně ustupovat potíže. Například, jedná-li se o zažívací obtíže, tak se zažívání začne pomalu upravovat, sníží se četnost stolic a dojde i k jejímu formování. Po eliminační dietě je důležité dokončit celý proces testování tzv. provokační dietou. Při provokační dietě psovi podáme alergen, který jsme po celou dobu vynechávali. Délka provokační diety není stanovena. Většinou stačí podat několik málo dávek krmiva obsahující alergen, aby se potíže znovu objevily. Dost často jsou majitelé psů, kteří mají alergie nebo intolerance na potravu, rádi, že jejich miláčci jsou konečně bez potíží a tak se brání dokončit celý proces provokační dietou. Bez provokační diety ale nikdy nemají jistotu, že alergenem skutečně byla jistá složka potravy.

Pro účely eliminační diety se výborně hodí osvědčené monoproteinové diety například Imagine nebo OPTIMAnova.

produkty řady Optimanova Výrobce Visán
 

Léčba alergie

Jedinou vhodnou léčbou je důsledné vynechání alergizující složky potravy za pomocí hypoalergenní, hydrolyzované, monoproteinové diety. Je vhodné vybrat si ověřeného výrobce krmiv, který dodržuje psané složení krmiva a vyhnout se tak nepříjemným komplikacím nevědomým krmením alergenu, dost často sóji nebo hovězího a drůbežího masa.

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata