B2B
X

Březost a porod u kočky: Jak správně o mazlíčka pečovat?

Březost a porod u kočky: Jak správně o mazlíčka pečovat?

Máte doma březí kočku a bojíte se, jak zvládnout porod? Délka březosti u koček je velmi individuální, stejně jako samotný porod. V přírodě platí, že si zdravá kočka poradí během porodu sama. U porodů koček chovaných v bytech často asistují sami chovatelé - a my vám povíme, jak na to. Prozradíme vám, jak se o kočku starat v období březosti, jak dlouho porod trvá, jaké pomůcky si připravit, jak reagovat při možných komplikacích až po poporodní péči.

 

Deset týdnů očekávání

Po úspěšném krytí kocourem kočka přestane projevovat říji. Délku březosti počítáme od prvního dne krytí. Narození koťat můžeme očekávat nejčastěji mezi 63. - 67. dnem březosti. Fyziologická (normální) délka březosti se pohybuje od 58 - 75 dnů.

První příznaky se projevují v prvních dnech po oplodnění. Kočka může:

  • začít přijímat více potravy
  • působit klidně
  • více spát
  • být mazlivější

Okolo 3. týdne je patrné zvětšení a zrůžovění bradavek, postupně se kočce začíná zvětšovat břicho. Ve 4. týdnu nám veterinární lékař může potvrdit březost pomocí ultrazvuku nebo pohmatem. Chovatel by se měl vyvarovat neodborného prohmatávání břicha kočky, protože tím může ublížit nenarozeným mláďatům i samotné kočce. Mezi 5. až 6. týdnem březosti jsou patrné první pohyby.

Kočku není potřeba během březosti nijak omezovat, sama nejlépe ví, co si může dovolit. Nevhodné mohou být pro kočku skoky z výšek, které mohou vyvolat předčasný porod v posledním stádiu březosti. Namístě nejsou ani rušné návštěvy nebo přítomnost cizích zvířat v bytě.

 

Kvalitní strava

U březí kočky se zvyšuje potřeba živin. Neznamená to, že bychom nastávající matku měli překrmovat. To by vedlo pouze k nadměrnému ukládání tuku a stíženému porodu.

V případě, že stravu připravujeme sami, měli bychom ji obohatit o vhodné vitamínové a minerální doplňky pro březí a kojící kočky a striktně se řídit dávkováním od výrobce. Od 4. týdne březosti bychom krmnou dávku měli navýšit zhruba o ¼ původní. Krmnou dávku je vhodné rozdělit do několika menších porcí a podávat je postupně během dne. Většinou si kočka sama řekne, že má dost, nebo málo.  

Pokud nám spíše vyhovují komerční krmiva, zvolíme dietu pro březí a kojící kočky (krmivo může být označeno výrazem “Kitten”, nároky koťat a březích koček jsou stejné). Taková krmiva obsahují všechny potřebné látky pro březí kočku a v žádném případě bychom ji neměli narušovat vitaminovými doplňky stravy.

Přírůstek váhy je na počátku březosti pozvolný, maximálně 200 gramů za týden, v posledních čtrnácti dnech to může být i 400 gramů týdně. Konečný váhový přírůstek je závislý na počtu koťat. Zkušení chovatelé uvádí, že na jedno kotě připadá navýšení výchozí hmotnosti kočky o zhruba 200 gramů.

Kočka s koťaty po porodu

Připravujeme se na porod

Před samotným porodem bychom si měli zjistit čísla na veterinární ordinace/pohotovosti v nejbližším okolí, případně se domluvit s veterinárním lékařem na možnosti telefonické konzultace kdykoliv během dne. I když kočky většinou rodí bez problémů, mohou se vyskytnout komplikace, které nesnesou odklad.

V průběhu březosti vybereme kočce klidné místo k porodu , na které umístíme tzv. porodnici. Jako porodnice nám může posloužit prostorná přepravka nebo i papírová krabice. Použít můžeme i její oblíbený pelíšek, který musí být takových rozměrů, aby se do něj vešla kočka i s koťaty. Je vhodné zajistit krytí porodnice například dekou vetbed, abychom kočce zajistili dostatek soukromí.

Hodit se nám budou:

  1. dětské jednorázové přebalovací podložky , které jednoduše po porodu vyměníme za čisté.
  2. V případě, že se kotě narodí s protrženým plodovým obalem, bude potřeba odsát tekutinu z tlamky za pomocí dětské odsávačky hlenů.
  3. Na očištění koťat a kočky po porodu využijeme sterilní gázové čtverce.
  4. Pokud očekáváme porod více koťat stejné barvy, můžeme k označení koťat použít sterilní popisovač na kůži.

Všechny zmíněné pomůcky seženeme v každé lékárně.

Dále budeme potřebovat:

  1. kotěcí mléko (když kočka nejeví zájem i na dokrmení) a sadu pro dokrmování
  2. digitální kuchyňská váha (zvážení koťat po porodu a kontrola jejich váhového přírůstku),
  3. peán a nůžky (přestřihnutí pupeční šňůry),
  4. termofor (na zahřátí koťat v chladném období, stejně nám poslouží i pet lahev naplněná teplou vodou a obalená ručníkem).

 

Porod

Několik dnů před očekávaným porodem bychom měli mít kočku pod dohledem. Pomůže nám to zachytit první příznaky porodu. Pokud nám to kočka dovolí, můžeme jí měřit teplotu v konečníku. Když její normální teplota klesne o jeden stupeň, znamená to, že porod s největší pravděpodobností začne do 24 hodin. Před samotným porodem jsou stále patrnější první poslíčci:

  • kočka zrychleně dýchá
  • může mít první stahy 
  • chystá si své hnízdo (hrabe v pelíšku).

Některé kočky u porodu vyžadují doslova přítomnost celé rodiny, jiné rodí o samotě v soukromí. Přání kočky bychom měli respektovat.

Kotě se narodí do několika hodin, pokud kočka:

  • zrychleně dýchá
  • přede
  • hlasitě mňouká
  • často se oliuje
  • vidíme výtok z pochvy (nesmí zapáchat)

Pro kočky není žádná porodní pozice cizí, ale nejčastěji rodí na boku. V okamžiku, kdy nastanou pravidelné silné stahy, mělo by do 30 minut vyjít kotě. Koťata vychází hlavou i koncem pánevním. Buď jsou uzavřena v plodovém obalu nebo je blána natržena. Kočka by měla obal roztrhnout a začít s očistou narozeného kotěte, překousnout pupeční šňůru.

Po vypuzení kotěte dochází k uvolnění stahů a po dalších minutách až hodinách pokračuje porod narozením dalšího kotěte nebo vypuzením placenty.

Nezkušené nebo vyčerpané kočky někdy nezvládají péči o právě narozené kotě, na vině může být i to, že koťata vychází příliš rychle po sobě. Je tedy na nás abychom:

  1. roztrhli plodový obal
  2. odsáli plodovou vodu z tlamky
  3. přestřihli pupeční šňůru, kotě rozmasírovali,
  4. usušili
  5. zvážili
  6. určili pohlaví 
  7. přiložili k bradavce

Když máme pocit, že porod končí, prohmatáme kočce břicho. Když je úplně volné, porod je u konce. Spočítáme placenty, počet musí souhlasit s počtem narozených koťat. V případě, že placenta nevyjde, je nutná návštěva veterinárního lékaře. Ten za pomocí ultrazvuku nebo pohmatem určí, jde-li skutečně o placentu a navrhne další postup. Část placent můžeme dovolit kočce sežrat. Obsahují totiž látky, které spouští produkci mléka.

Vyčistíme místo porodu a kočce dopřejeme soukromí. Koťata by měla sát, protože mlezivo obsahuje důležité protilátky proti nemocem a usnadňuje odchod smolky. Když koťata zrovna nesají, klidně spí. Kočka si tak může odskočit na krmení. Misku s vodou a krmivem bychom měli umístit blízko porodnice, protože některé pečlivé kočky se odmítají od právě narozených koťat vzdálit. Do misky s vodou můžeme kočce přidat lžičku Glukopuru, aby rychleji načerpala sílu.

 

Po porodu

Očistky z kočky odcházejí několik dnů, až dva týdny. Kočky jsou velmi čistotné, vše olížou. V žádném případě by kočka neměla krvácet a výtok nesmí zapáchat. Máte-li sebemenší pochybnosti, konzultujte je neprodleně s veterinárním lékařem.

Porodní hmotnost koťat se pohybuje v rozmezí od 80 do 100 gramů. Koťata bychom měli pravidelně vážit, abychom případně zavčas odhalili, že některé kotě nepřibírá. Denní přírůstek je individuální, v průměru by se měl pohybovat okolo 10 gramů. V případě, že je přírůstek menší než 5 gramů, přikládáme kotě častěji k bradavkám a pokud ani tohle nepomůže, začneme s dokrmováním umělým kotěcím nebo kozím mlékem. Oči koťata otevírají pár dnů po porodu.

Kočky jsou vnímavá zvířata. Během porodu bychom se měli chovat klidně, abychom na kočku nepřenášeli naši nervozitu. Na pomoc si můžeme zavolat zkušeného chovatele nebo si domluvit asistenci veterinárního lékaře.

Máte s porodem kočky své zkušenosti? Dejte nám vědět do komentářů.

Vložte svůj komentář
Komentáře
02.04.2023 12:35
Naše kočka nechce rodit a hledá místo pro koťátka ale pořad nerodí a vůbec nechápe jak se rodí co máme dělat ?.
03.04.2023 14:43
Kočky většinou zvládají porodit velice dobře. Je dobré nachystat nějakou porodní bedýnku, kam si kočka může zalézt a v klidu porodit. Úvodní otevírací fáze může trvat i dost dlouho, ale většinou to kočky zvládnou a nepotřebují žádnou pomoc. Je dobré je nechat, nevyrušovat a nepozorovat.
V případě, že by kočka měla bolesti, naříkala, tak je dobré kontaktovat veterinu a zkonzultovat stav kočky a jejího porodu. Přejeme, ať se koťátka v pořádku narodí :-)
05.05.2023 23:04
Pěkný článek, dekuji🙂
/seznamapi/postdata