B2B
X

Jak domácí mazlíčci ovlivňují naše zdraví

Jak domácí mazlíčci ovlivňují naše zdraví

Naše zvířata dělají z našeho příbytku domov. To my majitelé domácích mazlíčků moc dobře víme. Možná vás překvapí, že díky své kočce máte menší pravděpodobnost infarktu. Anebo právě na základě tohoto tvrzení jste si kočku pořídili? Ať je to tak nebo tak, pojďme se společně podívat na další zdravotní přínosy společného soužití s domácími zvířaty.

Méně stresu, více dobré nálady

Lidé, kteří žijí po boku psa, kočky, morčete nebo třeba rádi pozorují své rybičky v akváriu, pociťují méně úzkosti a lépe se vypořádávají se stresem. V blízkosti našich mazlíčků se nám do těla vyplavuje serotonin, který je mimo jiné odpovědný i za dobrou náladu.

Psychoterapeuti doporučují domácí zvíře co by podpůrnou “pomůcku” v boji proti klinické depresi. Během mazlení se zvířetem cítíme, že jsme milováni a péče o něj nám dává zapomenout na naše trápení.

Víte, že když hladíme domácího mazlíčka, celkově se zklidňujeme a tím se nám snižuje krevní tlak a tepová frekvence. Některé studie uvádějí, že u majitelů domácích zvířat je až o 40% nižší riziko infarktu. Traduje se, že kočky si dokáží synchronizovat krevní tlak se svým majitelem a vycítit, když majiteli prudce začne stoupat krevní tlak. V takových situacích se snaží svého pána rozptýlit a dostat jeho tlak opět pod kontrolu.

Lepší fyzická kondice, více kontaktu s lidmi

Pravidelné procházky a hry se psy a kočkami nás udržují v kondici. Lidé, kteří bojují s nadváhou a rozhodnou se pořídit si psa a s ním pak pravidelně chodí na procházky, mají mnohem lepší výsledky při snižování hmotnosti než lidé, kteří nevlastní žádné domácí zvíře. Na procházkách nebo na výstavách potkáváme ostatní majitele psů, koček i králíčků. A díky našim mazlíčkům se s nimi snáze seznamujeme a nacházíme nové přátele.

Stává se, že na stáří člověk ztrácí zájem a vitalitu. Čtyřnohý kamarád pro takového člověka může být novým životabudičem a určitě to stojí za vyzkoušení.

 

Canisterapie, felinoterapie, hipoterapie

Zvířata umí léčit nejen duši, ale i tělo. K terapii zvířetem se nejčastěji využívají psi, kočky, koně, mini pony nebo třeba i želvy a hadi. Terapeuti dochází nejen mezi děti, ale i do domovů pro seniory.

Děti s ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder - porucha pozornosti s hyperaktivitou), které mají domácí zvíře, se snáze učí zodpovědnosti a plánování povinností. Svoji přebytečnou energii mohou uvolnit na procházce se psem nebo při hře. Večerní usínání potom může být o něco snazší.

U osob s autismem se ze zvířat mohou stát prostředníci v komunikaci s okolním světem. V přítomnosti svých mazlíčků se cítí být v bezpečí a díky tomu snáze udržují pozornost a zvykají si na nové věci a situace.

Je známo, že pacienti s ochablým svalstvem, po mozkové mrtvici a různého stupně ochrnutí, během pravidelných jízd na koni dosáhli většího zlepšení, než řízeným rehabilitačním cvičením. Principem hipoterapie je podobnost lidské chůze s tou koňskou. Při jízdě na koni centrální nervová soustava vysílá pohybové a rovnovážné příkazy, které by vysílala i za normálních okolnostech při běžné chůzi. Výhodou hipoterapie je přírodní prostředí a kontakt se zvířetem, který pozitivně ovlivňuje psychiku pacienta.

Ostraha zdraví

Zapomínáte na pravidelné užívání léků? Uložte je vedle krmiva pro vašeho mazlíčka a uvidíte, že užít své léky už nikdy nezapomenete.

Máte-li artritidu, pak víte, že klouby se musí protahovat, aby nedošlo k bolestivému ztuhnutí kloubů. Kočka má dokonale propracovaný systém protahování. Svým majitelům může být inspirací nebo alespoň připomínkou toho, že je čas se protáhnout. Kočky si rády lehají i na bolavé klouby, které svým teplem příjemně prohřívají.

Pro pacienty s chronickou bolestí je vůbec přítomnost a teplo vycházející ze zvířete úlevou od bolesti.

Psi už se dávno nepoužívají jen k ochraně majetku a zastrašení zlodějů. Své místo ve společnosti mají i jako záchranáři lidských životů po zemětřesení nebo jako vodící a asistenční psi pro tělesně postižené. Ve světě se dokonce rozšiřuje výcvik psů pro diabetiky a epileptiky. Uvádí se, že zhruba každý třetí pes žijící s diabetikem, má schopnost na základě svého čichu a chemických změn v těle majitele vycítit, že u jeho pána dochází k poklesu krevního cukru. A to mnohem dříve než samotný majitel začne tento pokles pociťovat. U pacientů s epilepsií se potom jejich ochránci starají, aby se při záchvatu zranili co nejméně a svým štěkáním přivolali pomoc.

 

Každodenní hrdina

Každé zvíře má v sobě zachránce a hrdinu. Nemusí být zrovna trénované a zachraňovat lidské životy, aby se stalo hrdinou. Myslím si, že hrdinové jsou i tím, že nám jsou stále nablízku a dělají nám radost.

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata