B2B
X

O výživě psů jinak 2

O výživě psů jinak 2

V první části, článku O výživě psů jinak 1, jsme si připomenuli podstatu trávicí soustavy u psů. Když už víme, kde trávení přijaté potravy probíhá, bylo by dobré říci si něco málo o základních živinách v potravě, mezi které patří bílkoviny (proteiny), sacharidy, tuky, vitamíny a minerální látky.

Živiny v potravě

Pro správný vývoj, k udržení výborné kondici psa jsou zcela nezastoupitelné bílkoviny, sacharidy jsou zdrojem energie stejně jako tuky, které obsahují navíc důležité nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a minerální látky ovlivňují funkci všech orgánů.

Nejdůležitější a nejznámější složka krmiva pro psy

Bílkoviny - proteiny jsou základní stavební složkou buněk organismu, jsou nezbytné pro vývoj, obnovu buněk a správnou funkci orgánů. Bílkoviny mohou být živočišného (maso, vejce, mléčné výrobky) nebo rostlinného (sója, kukuřice, čirok, pšenice) původu.

Pro psa bychom vždy měli vybírat krmivo, které zakládá svou recepturu na hlavním podílu živočišných proteinů oproti rostlinným, protože zažívání psa je masožravého typu, živočišné proteiny jsou pro psa přirozené, mají vyšší stravitelnost a zastoupení esenciálních mastných kyselin než rostlinné bílkoviny. U rostlinných bílkovin je snížena stravitelnost kvůli přítomnosti vlákniny, která omezuje jejich trávení. Vidíme-li na prvním místě ve složení krmiva živočišnou složku nemusí se nutně jednat o krmivo, které je nabité proteiny živočišného původu. Například složení: sušené kuřecí maso >20%, kukuřice, pšenice, čiroková moučka, ječmen, sójový olej, klíčky z pšeničné krupice, sušená celá vejce, kuřecí bílkovinný hydrolyzát, není rozhodně o hlavním podílu živočišných bílkovin a stravitelnost takového krmiva nebude nijak závratná. Bílkoviny jsou v různých druzích masa zastoupeny od 11 gramů do 23 gramů na 100 gramů masa.

Tuňák, hovězí, telecí, kuřecí, kachní, králičí a zvěřina patří mezi masa s nejvyšším obsahem proteinů. V rostlinných zdrojích je potom bílkovin od 40 gramů (sója) do 3 gramů (rýže) na 100 gramů.

Vnitřnosti jsou nejen dobrým zdrojem proteinů, ale i minerálních látek (železo, vápník, fosfor) a vitamínů (A, B, D).

Denní příjem bílkovin je stanoven zhruba na 3 gramy na 1 kilogram hmotnosti psa. Příjem bílkovin by neměl být snížen u starších zvířat, protože se zvyšují nároky na kvalitu i množství z důvodu poklesu využitelnosti. Neměl by být ani snížen během diety u obézních psů, protože podporují zachování svalové hmoty.

Sacharidy a jejich příjem

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie, nejvíce obsaženy jsou v potravě rostlinného původu, výjimkou je laktóza. Nadbytek sacharidů v krmivu vede k nevyužití, přeměně na tuk a tloustnutí psa . Minimální potřeba sacharidů v krmivu není stanovena. Psi dokáží účinně využívat aminokyseliny z bílkovin pro syntézu glukózy v játrech. To znamená, že nejsou nutně závislí na příjmu sacharidů. Při metabolické přeměně sacharidů na energii dochází k menšímu zatížení jater i slinivky břišní než při získávání energie z bílkovin a tuků. Méně stravitelné nebo nestravitelné sacharidy mohou způsobovat trávicí problémy a zvýšenou plynatost. Nejvýznamnějším sacharidem, který se nachází v krmivech pro psy, je škrob (pšenice, kukuřice, brambory).

Příjmem potravy rostlinného původu pes přijímá i její složku vlákninu. Ta se netráví trávicími enzymy, mohou je rozštěpit pouze symbiotické bakterie v tlustém střevě. Vlákninu je možné rozdělit na rozpustnou (pektiny z některých druhů ovoce, brambory) a nerozpustnou (obilné slupky).

Rozpustná vláknina je v tlustém střevě fermentována za vzniku těkavých mastných kyselin. Ty slouží jako zdroj energie pro střevní buňky a podporují absorpci vody a elektrolytů. V přiměřeném množství má rozpustná vláknina příznivý vliv na střevní sliznici a podporuje obnovu jejích buněk.

Nerozpustná vláknina se u psa fermentuje velmi omezeně, stimuluje pohyb střev a podílí se na formování výkalů a na jejich zahuštění. Nadbytek vlákniny snižuje stravitelnost a vstřebávání ostatních živin, minerálních látek a vitamínů, to může vést k jejich deficitu v organismu.

V první části článku O výživě psů jinak 1 jsme si připomenuli podstatu trávicí soustavy u psů. Druhá část se potom věnovala základním složkám potravy bílkovinám a sacharidů. V posledním, třetím díle si probereme zbývající živiny tuky, vitamíny a minerální látky.

Výživový specialista, JUKO petfood

O výživě psů

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata